Електродвигателите са изграждаща част във множество устройства, които ни заобикалят. Те намират приложение в почти всичко от което съвременния начин на живот или индустрията се нуждае, например: климатици, промишлени вентилатори, асансйори, градски транспорт (електро автобуси), личен транспорт (електромобили, електроскутери, тротинетки и др.), електрически инструменти, акумулаторни инструменти, детски играчки, а дори са една от най-важните части от работата на компютрите защото участвайки във комютърният вентилатор се грижат за правилното охлаждане и надеждната работа на компютъра. Електродвигателите могат да работят в най-различни режими, като например:
Освен по режим на работа, което касае пряко тяхното предназначение, електродвигателите са различни по вид от гледна точка на конструкция, захранващо напрежение, скорост, мощност и много други характеристики, които зависят от конкретното приложение на електродвигателя. Като цяло електромоторите се делят на:
Стъпковите мотори са специални електродвигатели, които прецизно изпълняват ротация само с определен градус. Това ги превръща в широко използван елемент в автоматизацията на различни процеси в електроуреди, автомобилостроене, промишлена автоматика и други.
Стъпковите мотори са със сравнително опростена конструкция, което ги прави надеждно, ефективно и безпроблемно средство за автоматизация. Голямо предимство е, че не се нуждаят от допълнителен датчик (инкрементален енкодер) за положението на ротора, тъй като завъртането му става контролирано с определени стъпки.
В зависимост от вида на тока, с който се захранват, стъпковите мотори могат да бъдат както променливотокови, така и правотокови.
Сред най-разпространените видове стъпкови мотори в зависимост от размера на стъпката са тези със стъпка 1.8° и с 5.6°.
Според принципа си на действие пък стъпковите мотори се делят на Униполярни и Биполярни.
Ако разглеждаме правотоковите електромотори по разлика на конструкция и захранващо напрежение. Основни разлики са:
Разнообразие на захранващото напрежение:
Тези характеристики определят избора на мотор в зависимост от нуждите на приложението.
Променливотоковите мотори работят с променлив ток (AC) и имат две основни разновидности – асинхронни (индукционни) и синхронни двигатели. Асинхронните двигатели са най-често използваният тип AC мотори и затова често термините „AC мотор“ и „асинхронен двигател“ се използват взаимозаменяемо.
За разлика от правотоковите мотори, скоростта на променливотоковите мотори зависи от честотата на подаваното напрежение. Честотен инвертор (или честотен преобразувател) е устройството, което се използва за регулиране на скоростта на асинхронните мотори. Инверторът променя както честотата, така и напрежението на подаваното захранване, което позволява управление на скоростта и въртящия момент.
В тази категория ще намерите разнообразие от:
Можете да избирате сред богата гама от постояннотокови мотори за задвижване на:
При нас ще откриете и честотни инвертори и устройства за регулиране на оборотите и мощността на вашия електромотор.
Викиват ООД е директен вносител на електромотори и предлага продукти с доказано качество и на добри цени. Заповядайте в нашия магазин за повече информация или пазарувайте онлайн с бърза доставка до вашия дом! Пожелаваме Ви приятно пазаруване!