Автоматичните предпазители (познати още като автоматични прекъсвачи или разговорно - бушони ) са електромеханични компоненти в електрическата верига, които осъществяват защитата на електропреносната и захранваща линия, както и включените към нея консуматори, от претоварване или къси съединения. Основната му функция е да прекъсне фазовата линия при възникване на проблем, за разлика от обикновения предпазител, който се използва еднократно, автоматичният прекъсвач се възстановява ръчно или автоматично.
Работата на всички прекъсвачи е сходна, но детайлите варират значително в зависимост от:
За да сработи един предпазител, първо трябва да възникне неизправност. При малките мрежови предпазители за мрежово и ниско напрежение това се случва в рамките на самото устройство, обикновено се използва процесът на нагряване при протичане на електрически ток или магнитни ефекти от електрическият ток. Предпазителите за големи токове или високо напрежение обикновено са снабдени със защитни релейни пилотни устройства, за да разпознаят състояние на повреда и да работят с механизма за отваряне. Те обикновено изискват отделен източник на енергия, например батерия, въпреки че някои високоволтови прекъсвачи са самостоятелни с токови трансформатори, защитни релета и източник на вътрешно управление.
След като възникне неизправност във веригата на предпазителя, контактите на прекъсвача трябва да се отварят, за да се прекъсне веригата. Това обикновено се извършва, като се използва механично съхранявана енергия, съдържаща се в прекъсвача, като това може да е пружина или сгъстен въздух, с цел да се разделят контактите. Прекъсвачите могат да използват и по-големия ток, причинен в следствие от неизправност, за да отделят контактите, като термично разширение или магнитно поле. Малките бушони обикновено имат ръчен лост за управление, за да изключат натоварването или да възстановят вече прекъснатата линия, докато по-големите устройства използват соленоиди за изключване на механизма и електрически мотори за възстановяване на енергията на пружините.
Контактите на прекъсвачите трябва да имат възможност да издържат на натоварващия ток без прекомерно загряване и трябва да издържат и на топлината, предизвикана от дъгата, произведена при прекъсване (отваряне) на веригата. Контактите са направени от мед или медни сплави, сребърни сплави и други високопроводими материали. Срокът на експлоатация на контактите е ограничен от ерозията на контактния материал поради износване на контактите и поради износване на механичния елемент. Миниатюрните и формованите прекъсвачи обикновено се изхвърлят, когато контактите са износени, но прекъсвачите на големи мощности и високоволтовите прекъсвачи имат заменяеми контакти. Съществуват различни методи за справяне с дъгата предизвикана от отваряне на контактите.
Автоматичните предпазители или бушони, освен че се избират спрямо номиналния ток, който ще протича през тях, имат параметър и максимален ток на късо съединение, който те могат безопасно да прекъснат. В случай на късо съединение, когато електрическите контакти се отворят, за да прекъснат огромния ток, който преминава, се образуване дъга между двата полюса на отворените контакти, което би позволило токът да продължи да преминава. Това състояние може да създаде проводящи йонизирани газове и разтопен или изпарен метал, което може да доведе до по-нататъшно продължаване на дъгата или създаване на допълнителни къси съединения, потенциално водещи до експлозия на прекъсвача, оборудването и инсталацията, в което е инсталиран. Типичните прекъсвачи за домашни табла са предназначени да прекъсват ток при късо съединение от порядъка на 10 kA (10 000 A)
Международните стандарти IEC 60898-1 и европейският стандарт EN 60898-1, определят номиналния ток на прекъсвач за монтиране в мрежи с ниско напрежение, като максимален ток, който прекъсвачът е конструиран да издържа непрекъснато (при температура на околната среда 30 ° С). Обикновено предпочитаните стойности за номиналния ток са 1А, 2А, 4А, 6А, 10А, 13А, 16А, 20А, 25А, 32А, 40А, 50А, 63А, 80А, 100А , и 125 A . Прекъсвачът се обозначава с номиналния ток в ампери, но изключва символа А на устройството. Вместо това цифрата на ампера се предхожда от буквата B, C или D, която показва моментния ток на изключване - т.е. минималната стойност на тока, която предизвиква прекъсване на прекъсвача без умишлено забавяне (т.е. за по-малко от 100 ms), изразено спрямо In: за крива B над 3 In, за крива C от 5In до 10In, за крива D от 10In до 20In и тн.
Фирма Викиват ООД предлага изключително богато разнообразие от автоматични предпазители и прекъсвачи, бушони, на световни лидери в производството на електроматериали на невероятно ниски цени.