Електрическите превключватели са важна част от електрониката, електротехниката както в индустрията така и в бита и ежедневието. Те ни позволяват да контролираме електрическите устройства и системи с лекота и удобство. Тези превключватели се използват в различни сфери на живота - от домашната среда до индустриалните обекти. Превключвателите са неизменен компонент от всеки електрически уред или при изграждане на всяка електрическа система.
Един от основните аспекти на електрическите бутонни превключватели е тяхната функционалност. Освен това, електрическите бутонни превключватели са също така важни за сигурността на електрическите системи. Те са оборудвани с механизми за защита, които предотвратяват прегряване и късо съединение. Това гарантира, че електрическите устройства работят безопасно и надеждно. Основното приложение на превключватели е контрол на електрическите вериги главно ON-OFF функции за управление на машини и електрически уреди като контролират съответно включване и изключване на електрическото захранване към електрическото устройство.
В зависимост от приложението и необходимостта превключвателите биват различни типове като бутонни, плъзгащи, панелни, тип джойстик, тип "Rocker", както и крачни, което дава различна гъвкавост в различни условия и обстоятелства. Големият набор на видове превключватели дава предпоставки не само за нормална и безопасна работа на електрическите устройства и контрола на потока на електрозахванването. Те разполагат с разлини дизайни, контактни системи изходи, което помага за управлението и задаване на начин на работа на различни леки и тежки машини и устройства както в индустрията така и в бита като управление на фурни, бойлери, кафемашини, шевнни машини, ключета за осветление и други.
Бутонни превключватели - са най-разпространените превключватели в управлението на електрически машини или устройства. Те са обикновено във формата на кръг или квадрат и се управляват чрез натискане като имат възможност да са със задържане или със стабилна позиция.
Бутонни превключватели тип "Rocker" - са вид превключватели основно за вграждане в битови или домакински уреди, както и инструменти. За разлика от стандартните бутонни превключватели, тези тип "Rocker" са в различни форми и дизайн, като някои дори имат и вградена светлина. Те обикновено са с функции за включване и изключване на електрозахранването като са обозначени с ON-OFF или 0-1.
Плъзгащ превключватели - са вид превключватели за вграждане в машини с правоъгълна форма и управлението на контактите се извършва посредством лост, който се движи в канал. За разлика от другите превключватели плъзгащите са по-удобни за работа с ръкавици или в екстремни условия, както и позволяват различен тип изход на електрическите сигнали. Те могат да се използват както за включване и изключване на машини така и смяна типа на работа на машините.
Превключватели тип джойстик - електронни превключватели предназначени за ръчно управление на електрически вериги, посредством контактна система вградена в тях. Те играят ключова роля в управлението на различни видове машини и съоръжения. Те предоставят на операторите възможността да контролират движението и функциите на машините по ефективен и безопасен начин. Управляват се чрез лост, който се движи в различни посоки и в зависимост от това управлява различен брой контакти чрез позиционирането му в различни посоки. Биват задържащи и незадържащи.
Пакетни превключватели - са електрически превключватели с многополюсни секции и контакти, което дава разширена възможност за управление на различен тип устройства, машини и оборудване. Обикновено са във формата на ръкохватка, която се движи в кръгови движения и в зависимост от позицията си придава различно управление на електрическите вериги, като това, че са съставени много секции дава възможност за управление не само на електрозахранването, но степента или типа на работа. Подходящи са за котлони, фурни, вентилатори и машини с различни степени на работа.
Пускатели за двигател - са устройства за стартираме и управляваме асинхронни електродвигатели (електромотори) или други електрически консуматори. Те предлагат различни методи за пускане, като например директно пускане, пускане с регулиране на напрежението (плавен старт) или пускане с регулиране на честотата. Това позволява на потребителите да изберат най-подходящия метод за техните нужди и да контролират стартирането на електродвигателите според специфичните условия на работа.