Inverter A301-600-24, 24VDC-230VAC, 600W, modified sine wave
Inverter voltage converter from 24 VDC to 230 VAC with modified sine wave and output power 600 W (1500 W peak). Can be used anywhere you have a 24V battery - trucks, buses, motorboats, RVs, campers, etc.
Inverter
input voltage - 20 - 30 VDC;
maximum input current - 110 A;
output frequency - 50 Hz;
battery discharge indication at - 20 +/- 0.8 VDC;
low battery shutdown at - 19.5 +/- 0.8 VDC;
thermal protection - 60 +/- 5°C;
surge protection - yes, microcontroller;
rapid surge protection - yes, micro-regulator;
high voltage input protection - yes, microcontroller;
battery polarity reversing protection - yes, through a fuse;
cooling - automatic fan when the output power is 100 W or the operating temperature is 40°C;
fuse - 3x20 A.
More information
The inverter must not be switched on when starting (starting) the vehicle.
Please read the operating instructions carefully before switching on and using the inverter.
Specifications
Technical parameters of Inverter A301-600-24, 24VDC-230VAC, 600W, modified sine wave
Brand:
MICROCONTROL
Input voltage:
24 [VDC]
Output voltage:
230 [VAC]
Output power:
600 [W]
Peak power:
1500 [W]
Sine-wave kind:
modified sine wave
Dimensions:
213x200x70 [mm]
Efficiency:
85~90 [%]
Model:
A301-600-24
Idle current:
0.35 [A]
Files
Technical documentation of Inverter A301-600-24, 24VDC-230VAC, 600W, modified sine wave