Камерите за видеонаблюдение, наричани още охранителни камери, са стационарни видеозаписващи устройства. Според технологията си се делят основно на два вида:
Има два основни типа камери, които могат да бъдат свързани към система за видеонаблюдение - IP и HDCVI камери. IP камерите са по-модерната итерация на HDCVI камерите и докато единичните IP камери обикновено са по-скъпи, те предлагат значително повече функции.
Ето и повече информация за основните разлики между двата типа камери.
IP камерите са с по-голяма резолюция от HDCVI, като обикновено снимат кадри с резолюция между 1 и 5 мегапиксела. Това осигурява невероятно качество на изображението, особено в сравнение с по-зърнестите кадри предлагани от по-старите модели камери, при които резолюцията обикновено е 0.5 мегапиксела. IP камерите обикновено разполагат и с по-голямо зрително поле от HDCVI камерите.
IP камерите имат допълнителни функции, които HDCVI камерите изобщо не предлагат. Типичен пример за такава функция е видео анализът, който позволява мобилни известия и автоматично записване, в случай, че има движение в зрителното поле на камерата. Това е особено полезно в моменти, когато например вашият бизнес е затворен и искате да знаете дали има движение вътре в помещенията. Може да конфигурирате системата да маркира всички сходни събития и да изпраща известия директно до вашия смартфон, заедно със записаните кадри от момента на събитието. Някои системи предлагат и директна връзка, чрез само едно докосване, с местните правоприлагащи органи.
IP камерите са съвместими с NVR, които предлагат няколко други предимства в сравнение с по-старите цифрови видеорекордери (DVR). Основното предимство е, че NVR записва видео с по-високо качество и позволява на системите да се мащабират много по-лесно, отколкото с DVR.
IP камерите могат също да бъдат свързани към така наречения PoE суич ("захранване през Ethernet" (PoE), който едновременно изпраща данни от камерата и осигурява захранване към нея. HDCVI камерите, от друга страна, изискват превключвател за пускане на сигнала от камерата, както и отделен източник на захранване, което означава по-сложна настройка и повече проводници. PoE маршрутизаторите обикновено се считат за по-сигурен начин за предаване на данни.
Докато IP камерите обикновено струват повече от обикновените HDCVI системи, общата цена на пълна IP система обикновено е малко по-ниска от тази на сравнима HDCVI система. Тъй като IP камерите имат и по-широко зрително поле, една система често може да работи с по-малко камери.
PTZ камерите предлагат широка гама функции, които ще е ви позволят да наблюдавате охраняваната зона много по-ефективно отколкото с насочени камери. Името на този тип камери идва от pan-tilt-zoom, което означава панорама - наклон – увеличение, като това позволяват 360 градусово наблюдение на зоната. Друга много популярна функция на PTZ камерите е вградения детектор на движение – това гарантира, че всякакви събития случили се в охраняваната зона ще бъдат ясно заснети и вие ще бъдете уведомени навременно за инцидента.
Въпреки, че цената на PTZ камерите е значително по-висока от тази на традиционните насочени IP и HDCVI камери, благодарение на по-голямата гъвкавост и вградените софтуерни функции, този тип камери може лесно да изпълняват функциите на няколко камери със сходни характеристики.
Други популярни функции на PTZ камерите, освен детекция на движение, са лицево разпознаване, създаване на зони с ограничен достъп, разпознаване на регистрационни номера на автомобили и др. По-долу ще намерите повече информация за софтуера с който може да контролирате Dahua PTZ камера от вашият персонален компютър – SmartPSS.
За начална настройка на вашата IP камера или ако използвате PoE суич ще трябва да я свържете към подходящ суич/рутер, както е показано на схемата. Стъпките за свързване са както следва:
1. Свържете IP камерата към рутера с CAT5 LAN кабел.
2. Другият край на кабела свържете към суича/рутера (ако не използвате PoE суич трябва да осигурите отделен кабел за захранване на камерата)
3. Свържете отделен LAN кабел към вашият компютър или интернет рутер/модем
За по-нагледно представяне на процеса на свързване на IP камера към PoE суич може да разгледате снимката по-долу, където е показано свързването на няколко IP камери, NVR и домашен рутер за интернет.
IP камерите може да записват видео директно върху SD карта, без да е нужен видеорекордер, единственото което трябва е камерата да е свързана към локалната мрежа. След това, следвайте следните стъпки:
1. Ако въведете IP адреса на камерата в браузъра на компютъра си ще може да влезете в главното меню чрез данните за достъп.
2. Натиснете Setup
3. Натиснете Storage, след това Destination, след това Local
4. Натиснете Local. На тази страница ще намерите информация за SD картата поставена във вашата IP камера.
Свързването на IP камера към мрежов видеорекордер (NVR) е изключително лесно, трябва само да:
1. Свържете CAT5 LAN кабел към IP камерата
2. Свържете другия край на кабела към RJ45 порт на видеорекордера, както е показано на снимката по-долу:
Последната версия на софтуера предлаган с Dahua NVR е версия 4, като тя позволява задаването на допълнителни настройки и активирането на допълнителни функции. В следващите редове, ще разгледаме три основни метода за добавяне на IP камера.
Първият метод е най-лесен, като за целта единственото което трябва е да не сте променяли данните за достъп и настройките на IP камерата. След това само с няколко клика устройството автоматично ще намери камерите в мрежа и ще ги добави към системата. За да добавите IP камера по този начин, следвайте стъпките:
1. Отидете в меню Camera>Registration
2. Натиснете Device Search, така устройството ще сканира мрежата и ще създаде списък с всички открити IP камери.
3. Отбележете камерата, която искате да добавите и натиснете бутона ADD. След това ще видите добавените камери в долната част на екрана, както е показано на снимката.
4. Изчакайте няколко секунди, след това натиснете бутона Refresh, за да проверите дали камерите са добавени правилно. Както може да видите от снимката по-долу, иконата за статус се променя в зелено ако всичко е наред.
Вторият метод за добавяне на IP камера е подходящ когато настройките и данните за достъп до камерата са променени. При този метод, използвате автоматичното търсене на устройства, за да откриете камерата и след това да я добавите ръчно, където може да въведете вашите данни за вход. Стъпките за добавяне са както следва:
1. Използвайте Device Search, за да откриете IP камерата в мрежата. След това я отбележете и натиснете бутона Manual Add
2. Ще изскочи прозорец, в който ще е попълнена повечето информация за камерата (IP адрес, порт, марка, канал и др.). Тук трябва да въведете вашите данни за достъп и да натиснете бутона Save, както е показано на картинката по-долу.
3. Камерата е добавена, както е показано по-долу.
Последният метод се прилага тогава, когато функцията за автоматично откриване на устройства не успява да намери IP камерите в мрежата. Този проблем е възможно да се появи по много причини и единственото решение е да добавите камерите ръчно, както следва:
1. Натиснете бутона Manual Add
2. Въведете цялата информация в прозореца за регистрация на камерата. Най-важно е да въведете валиден IP адрес и порт, както и правилните данни за вход.
3. След като приключите с въвеждането на настройките на камерата натиснете бутона Save.
4. Ако въведените от вас данни са правилни, камерата ще бъде добавена успешно и иконката за статус ще бъде зелена, както е показано по-долу.
IP камерите може да се използват и без NVR, като за целта ви е нужен персонален компютър с относително минимални изисквания (Процесор 2.4 GH и 1 GB памет) и връзка с интернет. За целта трябва да свалите и инсталирате приложението SmartPSS, то позволява да:
Може да изтеглите програмата SmartPSS за Windows и MacOS от тук
След като инсталирате SmartPSS може да използвате персоналния компютър като NVR и лесно да конфигурирате свързаните IP камери. Този вариант на охранителна система е подходящ за дома, както и за малки бизнес помещения.
Нищо не е по-важно от безопасността на децата, затова бебефонът е задължителен атрибут към всяка съвременна детска стая. Принципът на действие на стандартните аудио бебефони е ясен - имате приемник и предавател, или често два еднакви приемнико-предавателя. Поставяте единия в близост до мястото където бебето спи или си играе, а другия взимате със себе си в съседната стая например. Така ще чуете ако бебето се събуди, или има някакъв проблем.
Достатъчно ли е само да чувате обаче? Не, разбира се. Визуалният контакт носи много повече информация и съответно много повече спокойствие за вас, че може да реагирате бързо и адекватно на нуждите на бебето или на евентуален инцидент. Тук се намесват IP камерите и особено WiFi камерите, които могат да се използват за отличен видео бебефон.
IP камерите с двупосочно аудио имат редица предимства пред специализираните бебефони:
Екипът на Викиват Ви пожелава приятно пазаруване.