Programmable Switching DC Power Supply PSW80-40.5, 40.5 A, 80 V, 1 channel, 1080 W
Programmable Switching DC Power Supply PSW80-40.5, 40.5 A, 80 V, 1 channel, 1080 W. Over voltage over current and over temperature protection. Labview driver.Resolution: 1 mV / 1 mA
the price on site may be different
out of stock
Product with Speedy APS shipping possibility
Often more affordable delivery than to a courier's address or office
Orders over 20kg are not delivered to APS
PSW series are programmable, pulsed, DC, power supply with very wide range of power - up to 1080 W. The PSW series includes DC power supplies with 30 V, 80 V and 160 V nominal output voltage. The PSW series has the ability to connect individual power supplies Serial (serial) up to 2 units and parallel up to a maximum of 3 appliances. The ability to operate in concurrent modes - CC / CV (limited current / voltage limiting mode), which is a big plus compared to conventional power supplies that normally operate in voltage limiting mode, CC / CV mode, for example, volt measurements - amperage characteristics Discrete elements or devices. The PSW series is standardly equipped with USB Host / Device and LAN interfaces, and can be equipped with GPIB-USB.
Specifications
Technical parameters of Programmable Switching DC Power Supply PSW80-40.5, 40.5 A, 80 V, 1 channel, 1080 W
Brand:
GW INSTEK
Power supply device type:
switching
Number of channels:
1 [channels]
Maximum output load:
40.5A/80VDC
Display:
LED, 4 digits
Maximum power:
1080 [W]
Supply voltage:
85~265 [VAC]
Tolerance:
±0.1%
Laboratory power supply type:
high power programmable
Number of displays:
2
Protection:
short circuit protection
Model:
PSW 80-40.5
Files
Technical documentation of Programmable Switching DC Power Supply PSW80-40.5, 40.5 A, 80 V, 1 channel, 1080 W