DIN rail power supply WDR-120-24, 24~29/24VDC, 5A, 120W, MEAN WELL
Power supply unit for mounting DIN rail MEAN WELL (WDR-120-24) with output current 5 A, output voltage 24~29 / 24 VDC and wide input voltage range 180~550 VAC / 254~780 VDC. Surge, overload, overheat and short circuit protection.
More information
Specifications
Technical parameters of DIN rail power supply WDR-120-24, 24~29/24VDC, 5A, 120W, MEAN WELL
Brand:
MEAN WELL
Maximum output load:
5A/24VDC
5A/24~29VDC
Power:
120 [W]
Power supply device type:
switching
Supply voltage:
180~550/254~780 [VAC/VDC]
Output voltage:
24 [VDC]
24~29 [VDC]
Number of outputs:
1
Mounting:
DIN rail
Model:
WDR-120-24
Dimensions:
125x114x40 [mm]
Operating temperature:
-25~70 [°C]
Files
Technical documentation of DIN rail power supply WDR-120-24, 24~29/24VDC, 5A, 120W, MEAN WELL