Inverter TS-400-212B, 12VDC, 230VAC, 400W, pure sine wave
Inverter transformer with voltage 12 VDC - 230 VAC with true sine wave and output power 400 W (800 W peak). Can be used in trucks, boats, caravans, campers and more.
the price on site may be different
out of stock
Product with Speedy APS shipping possibility
Often more affordable delivery than to a courier's address or office
Orders over 20kg are not delivered to APS
This inverter is a reliable power solution for different devices and consumer electronics - laptops, chargers, TVs, video and DVD players, game consoles and other devices on 230 VAC. The compact design, metal body and light weight allow the usage in different application. Low battery protection prevents the battery deep discharge. The built-in fan ensures optimal operating temperature of the inverter and thus its long life.
Technical characteristics
type converter - DC / AC;
protection - short circuit protection, reverse polarization, overvoltage, overloading, thermal;
input current - 40 A.
More information
Specifications
Technical parameters of Inverter TS-400-212B, 12VDC, 230VAC, 400W, pure sine wave
Brand:
MEAN WELL
Input voltage:
10.5~15 [VDC]
Output voltage:
230 [VAC]
Output power:
400 [W]
Peak power:
800 [W]
Sine-wave kind:
pure sine wave
Dimensions:
205x158x67 [mm]
Efficiency:
86 [%]
Model:
TS-400-212B
Files
Technical documentation of Inverter TS-400-212B, 12VDC, 230VAC, 400W, pure sine wave