Power adapter 24VDC, 1.67A, 40W, 90~264VAC, 127~370VDC, impulse, GST40A24-P1J
Adapter for power supply of consumers with operating voltage 24 VDC and current 1.67 A. Supply voltage of the adapter is 90~264 VAC / 127~370 VDC with connector dimensions 5.5 x 2.1 mm and cable length 1.8 m.
Specifications
Technical parameters of Power adapter 24VDC, 1.67A, 40W, 90~264VAC, 127~370VDC, impulse, GST40A24-P1J
Brand:
MEAN WELL
Output voltage:
24 [VDC]
Output current:
1.67 [A]
Output power:
40 [W]
Input voltage:
90~264/127~370 [VAC/VDC]
Adapters and chargers kind:
switched-mode
Tips:
5.5x2.1mm (HP, Acer, Toshiba, Sega)
Cable length:
1.8 [m]
Dimensions:
125x50x31.5 [mm]
Model:
GST40A24-P1J
Adapters and chargers type:
AC-DC
Files
Technical documentation of Power adapter 24VDC, 1.67A, 40W, 90~264VAC, 127~370VDC, impulse, GST40A24-P1J