DIN rail power supply NDR-240-24, 24VDC, 10A, 240W, MEAN WELL
Switching power supply for mounting on DIN rail with output current 10 A, output voltage 24 VDC, wide input voltage range 90-264VAC. Overload, overvoltage and short circuit protection.
More information
Specifications
Technical parameters of DIN rail power supply NDR-240-24, 24VDC, 10A, 240W, MEAN WELL
Brand:
MEAN WELL
Maximum output load:
10A/24VDC
Power:
240 [W]
Power supply device type:
switching
Supply voltage:
90~264 [VAC]
Output voltage:
24~28 [VDC]
Number of outputs:
1
Mounting:
DIN rail
Model:
NDR-240-24
Dimensions:
63x125.2x113.5 [mm]
Operating temperature:
-20~70 [°C]
Files
Technical documentation of DIN rail power supply NDR-240-24, 24VDC, 10A, 240W, MEAN WELL