Стабилизатор на напрежение е електрически уред, който е създаден да доставя постоянно напрежение към консуматорите, които са включени към него, при променливо входящо напрежение. Стабилизаторите са подходящ за дома, къщата, офиса, вилата с предназначение за защитата на скъпи и чувствителни електроуреди, като климатици, хладилници, лабораторно и индустриално оборудване, медицински апарати и други. Най-важните характеристики на стабилизатора на напрежение, които правят уреда предпочитан за различни проекти.
Стабилизаторите на напрежение се делят на няколко основни вида, в зависимост от конкретния използван метод за стабилизиране на напрежението, които са релейни, статични и стабилизатори със серво контрол. Също така стабилизаторите се определят и като монофазни и трифазни сатабилизатори в зависимост от напрежението, за което са предназначени.
При работата на релейните стабилизатори регулирането на напрежението се извършва посредством релета. Стабилизаторът се състои от електронна платка, трансформатор (често тороидален) и релета. Електрониката сравнява изходното напрежение с референтна стойност от вграден източник на напрежение. Когато напрежението се покачи или понижи спрямо референтната стойност, контролната платка превключва съответното реле, така че да осигури желаното напрежение на изхода. Точността на този тип трансформатори е в диапазона на +/-8%, което ги прави доста ненадеждни при малък толеранс. Освен това, поради начина по който работят, релейните трансформатори причиняват импулсни смущения във всички уреди включени към тях, при всяко превключване на релетата.
Екипът на Викиват НЕ препоръчва закупуването на релейни стабилизатори на напрежение, поради тяхната ниска точност, надеждност, както и невъзможността да издържат на пренапрежение.
Стабилизаторите на напрежение със серво контрол са най-разпространения вид на пазара, защото предоставят най-висока точност на изходното напрежение от ±1 %, при промяна на входното напрежение с ± 50 %. Серво управляемите стабилизатори представляват тороидален автотрансформатор и контактен регулатор. Kонтактния регулатор използва серво мотор, платка за управление и защита, както и задвижващ механизъм. Когато има промяна на входно напрежение, серво моторът задвижва рамото на контактния регулатор и така осигурява стабилизирано изходно напрежение.
Серво стабилизаторите са монофазни, трифазни балансирани или трифазни небалансирани. При монофазните стабилизатори на напрежение, серво мотора, в комбинация с трансформатора, се постига корекция на напрежението. При трифазните, балансирани стабилизатори, серво мотора, работи в комбинация с три автотрансформатора, така че да предоставят стабилно изходно напрежение при промени, чрез регулиране на мощността на трансформаторите. При небалансираните три автотрансформатора, като всеки мотор има независима контролна платка.
Статичните токови стабилизатори нямат никакви движещи се части, а използват платка със захранващ електронен конвертор за регулиране на напрежението. При този тип стабилизатори на напрежение е възможно да постигнете много по-голяма точност и значително по-ефективно регулиране на напрежението, сравнено с другите видове стабилизатори. Обикновено точността на статичните стабилизатори на напрежение е ±1%.
При избор на подходящ стабилизатор на напрежение е необходимо да изчислим общата консумация на уредите, които ще се включват към него. Тъй като консумацията се измерва във ватове (W), a мощността на стабилизаторите във волтампери (VA), посредством формулата S(VA) = P(W) / PF, където S(VA) е мощността във волтампери, P(W) е реалната консумация на уредите във ватове и PF е фактор на мощността.
При активен товар, стабилизаторът може да се натовари с пълната си номинална мощност, но когато товарът има изразен индуктивен или капацитивен характер, то натоварването не трябва да надхвърля 33% от изходна мощност на стабилизатора.
Включването на товар с изразен индуктивен или капацитивен характер и мощност близка или равна на номиналната на стабилизатора ще го повреди поради факта, че такъв тип консуматори имат голям пусков ток и обратно напрежение при изключване!
Консуматори като хладилници или климатици, превключвателя за забавяне на включване на изходното напрежение се поставя в положение "дълго забавяне - 5 min". След това се включва автоматичният предпазител в положение стабилизатор и устройството започва да регулира напрежението. Ако не се изисква регулиране на напрежението, може да включите автоматичния предпазител на позиция "директно изходно напрежение" преди да го превключите към стабилизатора.
При необходимост от изключване на стабилизатора на напрежение, първо се изключват консуматорите и след това се изключва стабилизатора. Ако входното напрежение надхвърли 240 VAC или е по-малко от 165 VAC, то стабилизаторът автоматично ще се изключи и когато входното напрежението възстанови своята нормална стойност, стабилизаторът автоматично ще се включи. Ако превключвателят за високо / ниско входно напрежение се постави в положение "НЯМА", тази защита няма да се задейства при напрежение по-ниско от 165VAC, но това крие рискове за повреди или авария.
Мощен преносим стабилизатор на напрежение SVC-1000W
Мощен монофазен 10000VA стабилизатор на напрежение SVC-V10000
Мощен трифазен стабилизатор на напрежение SVC-V15000VA-3