Стабилизаторът на напрежение е електрическо устройство изградено чрез тороидален автотрансформатор, контактен регулатор - серво мотор, задвижващ механизъм, платка управление и защита. При не точно входното напрежение, моторът на електрическия стабилизатор задвижва рамо на контактния регулатор и осигурява стабилизирано напрежение на изхода. Добре е при покупка на стабилизатор на напрежение той да има голяма точност, кратко време за корекция, малка собствена консумация, дългосрочна надеждна работа. Електрическия стабилизатор може да бъде снабден с различни защити - забавен старт след отпадане на напрежението, защита от повишено или понижено напрежение на входа, защита от претоварване с автоматични предпазители с крива тип "С", и други.
Стабилизаторите са проектирани да осигурят стабилно и надеждно захранване чрез балансиране на колебанията във входящото напрежение. Те са особено полезни в райони с непостоянно или лошо качество на захранването, при токови удари или други екстремни условия, където има предпоставки за пикове или спадове на напрежението, което може да причини необратими щети на електронното оборудване. Основната цел на стабилизатора на напрежението е да поддържа изходящото напрежение в приемлив диапазон, обикновено между 220~240 VAC, ако има неподходящи колебания във входящото напрежение.
Стабилизаторите на напрежение се използват за осигуряване на нормално захранване и функциониране на битови и домакински електроуреди като печка, вентилатор, хладилник, климатик, както и електрически системи свързани с таймери, автоматизация и други компоненти от електрическата система. На пазара се предлагат различни видове стабилизатори на напрежение, като всеки отговаря на специфични нужди в зависимост приложението. Тяхното важно значение и приложение не може да бъде пренебрегнато, тъй като те играят основна роля за поддържане на качеството и стабилизирането на захранването и гарантиране на безпроблемната работа на устройствата, а също така създават условия за безопасност като минимизират възможността за пожари, прегряване на електроуреди и минимизира риска от инцидент.
Най-важната част при избора на стабилизатор е изчисляването на мощност и броят на устройства, които може да свържете към мрежата, като оптималния вариант е устройството да надвишава лимита общия товар на устройствата да не доближават границата на уреда. За една средностатистическа къща би било подходящ стабилизатор в интервал 5000VA до 10000VA. При невъзможност да се върже такъв, в електрическата система на къщата могат да се вържат няколко по малки като се разделят спрямо електрическите кръгове.
Стабилизатор с мощност 2000VA е подходящ за малки електрически кръгове като контакти, в които са включени кафемашина, хладилник, тостер, слаби фурни тип Еър Фрайър, миксер, ютия, сешоар, телевизор, компютър и други малки електроуреди за бита. Подходящ е за осветителни кръгове и предпазвам изгарянето на крушки. Не е подходящ за отоплителни уреди като климатик, радиатор, вентилаторна печка тип духалка, бойлер, пералня, готварска печка или други енергоемни уреди.
При неспазване на тези условия, стабилизаторът може да бъде претоварен и да се повреди и гаранцията няма да покрие повредата.
Стабилизаторът не може да се използва за стабилизиране на напрежението произведено от дизел или бензинов генератор.