DIN rail power supply SDR-480P-48, 48~55/48VDC, 10A, 480W, MEAN WELL
Power supply for DIN rail mounting MEAN WELL (SDR-480P-48) with output current 10 A, output voltage 48~55/48 VDC and wide input voltage range 90~264 VAC / 127~370 VDC. Surge, overload, overheat and short circuit protection.
More information
Specifications
Technical parameters of DIN rail power supply SDR-480P-48, 48~55/48VDC, 10A, 480W, MEAN WELL
Brand:
MEAN WELL
Maximum output load:
10A/48VDC
10A/48~55VDC
Power:
480 [W]
Power supply device type:
switching
Supply voltage:
90~264/127~370 [VAC/VDC]
Output voltage:
48 [VDC]
48~55 [VDC]
Number of outputs:
1
Mounting:
DIN rail
Model:
SDR-480P-48
Dimensions:
129x125x86 [mm]
Operating temperature:
-25~70 [°C]
Files
Technical documentation of DIN rail power supply SDR-480P-48, 48~55/48VDC, 10A, 480W, MEAN WELL