Power adapter 12VDC, 3A, 36W, 80~264VAC, 113~370VDC, impulse, GSM36B12-P1J
Adapter for power supply of consumers with operating voltage 12 VDC and current 3 A. Supply voltage of the adapter is 80~264 VAC / 113~370 VDC with connector dimensions 5.5 x 2.1 mm and cable length 1.8 m.
Specifications
Technical parameters of Power adapter 12VDC, 3A, 36W, 80~264VAC, 113~370VDC, impulse, GSM36B12-P1J
Brand:
MEAN WELL
Output voltage:
12 [VDC]
Output current:
3 [A]
Output power:
36 [W]
Input voltage:
80~264/113~370 [VAC/VDC]
Adapters and chargers kind:
switched-mode
Tips:
5.5x2.1mm (HP, Acer, Toshiba, Sega)
Cable length:
1.8 [m]
Dimensions:
79x54x33 [mm]
Model:
GSM36B12-P1J
Adapters and chargers type:
AC-DC
Files
Technical documentation of Power adapter 12VDC, 3A, 36W, 80~264VAC, 113~370VDC, impulse, GSM36B12-P1J