Индуктивният датчик е електронно устройство, което открива наличието на метални обекти чрез принципа на електромагнитната индукция.
Когато метален предмет се доближи до активната повърхност на датчика, в електромагнитното му поле възникват вихрови токове. Тези токове създават вторично магнитно поле, което влияе върху веригата на датчика, причинявайки промяна в амплитудата на сигнала. Тази промяна се преобразува в изходен сигнал – цифров или аналогов. При активиране на датчика (сензора) светлинният индикатор, с който в повечето случаи той разполага индикира за наличието на метален обект.
Благодарение на безконтактния принцип на работа, индуктивните датчици се отличават с висока надеждност и дълготрайност, тъй като липсват движещи се механични части, подложени на износване. Те се използват широко в индустриалната автоматизация, особено в среди с висока запрашеност, високи температури и вибрации. Тяхната устойчивост на неблагоприятни условия ги прави незаменими в производствени линии, транспортни системи и роботизирани механизми.
В повечето случаи индуктивният датчик представлява цилиндрично тяло, което по външната си част на корпуса разполага със стандартизирана, присъединителна резба в диапазона от M4 до M40 и повече. Разбира се има и изключения, в които корпуса е във формата на куб, паралелепипед или по-сложна геометрична фигура.
Индуктивните датчици според това къде се намира индуктивният елемент се разделят на:
Тъй като в повечето случай корпуса на индуктивният сензор разполага с резба. С помощта на две гайки и шайби (които най-често са включени в комплекта) датчика се монтира в предварително разпробит отвор, като голямата дължина на резбата позволява лесно да се прецезира неговото положение чрез развиване и завиване на гайките.
Според начина на свързване индуктивните датчици се разделят на:
Индуктивните датчици, както по-горе е споменато се разделят на екранирани и неекранирани, неекранираните са с по-голям обхват, защото индуктивният елемент се намира извън металният корпус, но за сметка на това са по-малко защитени от околната среда. Като цяло обхвата на индуктивните датчици може да варира от 0.8 до 50 mm и нагоре, като големината на обхвата е в зависимост от големината на корпуса т.е., колкото по-големи са размерите на корпуса, токова по-голям е и обхвата на датчика.
Индуктивните сензори могат да бъдат както постоянно токови, така и променливо токови. Захранващото напрежение и в двата случая може да варира в голям диапазон:
Изходът на индуктивният датчик може да бъде с PNP или NPN преход, което определя дали ще подава или прекъсва напрежението при засичане на метален обект.
Индуктивният датчик сам по себе си представлява прекъсвач, които се активира при наличието на метал пред зоната в която се намира чувствителният индуктивен елемент на датчика, така че за да работи правилно той трябва да бъде свързан към устройство, което може да обработва неговият изходен сигнал. Когато сензорът участва в сложни автоматизирани процеси най-често трябва да бъде свързан към програмируеми логически контролери (PLC) или програмируеми релета, индустриални релета, когато трябва да се извършва преброяване - електронни броячи, при регулиране на скорост - честотни инвертори, а когато става въпрос за хоби занимания дори и към микроконтролери Arduino, Raspberry Pi и др.
Индуктивните датчици са подходящи за употреба в различни сфери на промишлеността и автоматиката:
В магазин Викиват се предлага огромно разнообразие от индуктивни датчици на много добри цени. Можете да ги поръчате лесно и бързо онлайн или да посетите физическата локация на магазина. Фирма Викиват ви пожелава приятно пазаруване.