Ефект на Пелтие или елемент на Пелтие е процес, при който модулна структура от два вида полупроводника притиснати между субстракти произведени от мед, при протичане на ток едната страна излъчва топлина, а другата абсорбира топлината, така че топлата и студената страна да се превключват в зависимост от посоката на тока. Самият електронен елемент представлява квадратна плоча с елементи с брой около или над 100 от P и N тип, които обикновено са подредени електрически последователно, а термично – паралелно.
Модулната структура на Пелтие след подаване на електричество по два полупроводникови елемента, от едната страна започва да се затопля, а другата съответно да се охлажда. Към по-топлата част на модула обикновено се добавя радиатор, а в зависимост от приложението и средата може дори и вентилатор, за да може да се контролира температурата на модула спрямо стайната температура. Колкото повече искаме да охладим, толкова повече охлаждащи елементи ще трябва да добавим към горещата страна, но това води до намаляване на ефективността на елемента. Ако се случи едната страна да се нагрее, а от другата да се охлади принудително тогава самото устройство започва да се генерира електричество и се превръща в термогенератор или известен още като елемент на Зеебек.
Елементът на Пелтие се обозначава обикновено с TEC (Thermoelectric Controller) поради процесът на траснфер на температура спрямо електрически заряд, а съответно елементът на Зеебек заради процесът на произвеждане на електричество от топлина TEG (Thermoelectric Generator). Друго характерно за модулите на Пелтие и Зеебек са, че след обозначенията TEC и TEG има 5 цифри, като първите три показват броя на елементите, а вторите максималният ток. Например ако моделът на елементът е TEC-07103 това означава, че има 71 термодвойки с максимален ток 3 A. От степента на охлаждане на загрятата страна, зависи колко ниска ще стане температурата на студената страна. В зависимост от вида, приложението се използва се в диспенсърите за вода, хладилните чанти и др.