Резисторите представляват пасивни електронни елементи с основна характеристика електрическо съпротивление. Резисторът има специфична функция - да ограничава протичането на електрически ток в една верига. Резисторите, известни още и като съпротивления, намират изключително широко приложение в електрониката и електротехниката.
Те са сред най-често срещаните компоненти в електрическите вериги. Повечето електронни устройства съдържат голям брой от тях. Те се изработват от различни химически вещества във вид на компактни елементи, или от навит проводник с голямо специфично съпротивление. Резистори се използват и в интегралните схеми, особено при аналоговите устройства, като могат да бъдат интегрирани и в хибридни или печатни схеми.
Съпротивлението на резистора се измерва в омове (Ohm) и показва колко трудно е за ток да премине през него. По-голямото съпротивление означава по-голяма трудност за тока да премине, докато по-малкото съпротивление позволява по-лесен проток на тока.
Един от основните закони, свързани с резисторите, е законът на Ом. Той установява, че напрежението (V) върху резистора е пропорционално на тока (I), който протича през него, и съпротивлението (R) на самия резистор. Формулата, която описва този закон, е V = I * R.
Резисторите могат да бъдат изработени от различни материали, като най-често се използват метали като въглерод, метална лента или тантал. Техният размер и форма също могат да варират в зависимост от приложението.
Най-често стойността им се обозначава посредством тъй наречения цветен код - поредица от цветни обозначения, които носят информация за стойността на резистора, както и за неговия толеранс. Mетодът за идентификация на устойчивостта на цветния пръстен обаче може да бъде изчислен директно без измерване. Цветната маркировка на пръстена се прилага главно за цилиндрични резистори, като резистори от въглероден филм, резистори от метален филм, резистори от метален оксид, предпазители и защитни телени резистори бикновено използваното съпротивление на цветния пръстен може да бъде разделено на четири пръстена и пет пръстена, обикновено четири пръстена. Сред тях първите два пръстена от съпротивлението на четири пръстена са числа, третият пръстен представлява числото, умножено по стойността на съпротивлението, а последният пръстен е грешката (толеранс). Първите три пръстена от съпротивлението на пет пръстена са числа, четвъртият пръстен представлява числото, умножено по съпротивлението, а последният пръстен е грешката. Грешката обикновено е златна, сребърна и кафява. Грешката в златото е 5%, грешката в среброто е 10%, грешката в кафявото е 1%, грешката в безцветното е 20% и има случайни грешки, представени със зелено. Зелената грешка е 0.5%.