Фотоелементът, нартичат още оптоелемент, е вид електронен полупроводников уред за преобразуване на светлина в електрическа енергия. Действието му се основава на фотоволтаичен ефект, най-често на p-n преход. Най-широко разпространен е фотоелементът направен от тънък слой селен, върху, който е нанесен полупроводник с който да образува p-n преход или метален електрод, който да създава запиращ слой. В зависимост от приложението и обстоятелствата се произвеждат и силиций и германий.
Фотоелементите намират широко приложение в електрониката и са част от редица електронни устройства. Те имат спектрални характеристики и свойства подобни на човешкото око, което заедно с различни лещи и светофилтри могат да се създадат редици устройства, сензори и датчици, които да управляват различни електрически вериги на база осветеността на помещението или обект, в различни мерителни устройства и инструменри като лускометри, светломери, електронни ролетки и други. Имат широко приложение е автоматиката, радио и телевизия, както и в специализираната техника.
С развитието на технологиите освен стандартните фотолементи с малки размери (фотодиоди), които се използват в измерителната и техника и в автоматиката, все повече се развиват създаването на оптоелементи с големи размери служещи за преобразуване на слънчева в електрическа енергия и създаването на съвременните фотоволтаични панели и системи за производство на електрическа енергия от Слънцето.