Кондензатори са електрически компоненти, които са в основата на всяка електрическа верига. Те представляват два електрически заредени проводника разделени от диелектрик като хартия, пластмаса, стъкло, въздух или друг материал, който е слабо проводим. Между двата проводника се създава поле, в което може да се запазва електрическа енергия. Тази запазена електрическа енергия може да се използва при компенсиране на падовете в електромагнитното поле. Капацитета на съхранената електрическа енергия се измерва с мерната единица фарад.
Керамични кондензатори са вид електронни елементи, в които едната от двете пластини, изпълняващи ролята на анод и катод, е неметална субстанция, наречена електролит като в случая се използва керамика откъдето идва и наименованието. Кондензаторите имат кръгла форма наподобяваща леща с два симетрични проводника. При подаване на електрически ток на кондензатора имаме наличие на потенциална разлика, която поражада статично електрическо поле разделено от диелектрика на положителни и отрицателни заряди натрупани върху двата полюса на кондензатора. Диелектрикът при керамичните кондензатори е направен от специална керамика. Те са и едни от най-често използваните постоянни кондензатори.
По специфичното за керамичните кондензатори е малкият размер и малък обем от заряд от енергия, който може да съхраняват. Това ги прави изключително удобни за вграждане в електрически устройства като генератори, захранвания, адаптери, честотни регулатори и най-различна електроника и апаратура. Важно е да се отбележи, че за разлика от другите кондензатори, керамичните нямат полярност, тоест те нямат строга зависимост за начина на монтаж и това ги прави по-лесни за монтаж и по-безопасни. Друго важнo e, че имат по-добра честотна характeристика и топлоустойчивост заради материала, от който са направени.