Кондензатори са електрически компоненти, които са в основата на всяка електрическа верига. Те представляват два електрически заредени проводника разделени от диелектрик като хартия, пластмаса, стъкло, въздух или друг материал, който е слабо проводим. Между двата проводника се създава поле, в което може да се запазва електрическа енергия. Тази запазена електрическа енергия може да се използва при компенсиране на падовете в електромагнитното поле. Капацитета на съхранената електрическа енергия се измерва с мерната единица фарад.
Електролитните кондензатори (алуминиеви кондензатори) са кондензатори, в които едната от двете пластини, изпълняващи ролята на анод и катод, е неметална субстанция, наречена електролит. Електролитните кондензатори използват алуминий или по-точно алуминиев оксид върху хартия за диелектрик Този тип кондензатори се състоят от две, навити на ролки, тънки алуминиеви фолиа, едното от които е покрито с тънък слой алуминиев оксид, служещ като изолация, и завито в парафинирана хартия, напоена с електролит. Това представлява анодът в кондензатора. Другата ролка алуминиево фолио заедно с течния електролит се явяват катод. Двете ролки, заедно с течния електролит, са капсуловани в херметически затворен корпус.
В зависимост от разположението на външните изводи, електролитните кондензатори биват:
Електролитните кондензатори могат да бъдат:
По специфичното за електролитните кондензатори е малкият размер и въпреки това големият капацитет, обем от заряд от енергия, който може да съхраняват. Това ги прави изключително удобни за вграждане в електрически устройства като генератори, захранвания, адаптери, честотни регулатори и най-различна електроника и апаратура. Важно е да се отбележи, че за разлика от другите кондензатори те са поляризирани, което означава, че могат да се използват само в електрически системи с постоянен ток. Монтажът е строго специфичен и трябва да се спазва.