Диодът е полупроводников електронен елементи, който провеждат електрически ток в p-n преход в една посока от положителните към отрицателните заредени частици. За разлика от обикновените диоди тези на Шотки използват преход от метал и полупроводник като друга характерна разлика, че освен силиций е изграден и от алуминий. При този метод на работа се създава така наречената "бариера на Шотки", което води до много кратко време на превключване, както и малък пад на напрежение в права посока. Например при обикновените диоди падът на напрежението е 0.6~0.7V, докато при Шотки е до 0.2~0.5V, което е е валидно само за диодите на Шотки. Максималното обратно напрежение е от порядъка на няколко десетки волта.
Бариерата на Шотки е с малък капацитет на прехода, поради което чувствителността се повишава работната честота. Това може да се използва в интегралните схеми, където диоди на Шотки шунтират преходите на транзисторите на логическите елементи. Диодът се отпушва преди да се отпуши преходът база–колектор на транзистора, а неговото бързодействие се увеличава поради липса на модулация по дълбочина на прехода. Това се случва, защото няма натрупване на електрически заряди, превключването на диода се случва за по-малко от 0.1 наносекунда.
Диодите на шотки в зависимост от приложението и необходимостта се предлагат в различна форма и съответно монтаж както чрез запояване и THT така и повърхностно SMD.
Изключителната бързина на работа на диодите на Шотки както и минималният пад напрежение ги прави подходящи при използването им в захранващи блокове, импулсни захранвания както и защита от разреждане на различни батерии в частност при фотоволтаични системи. Поредпочитани пред стандартните изправителни диоди.